Na EUligu navazuje projekt o „100% OZE“

Projektové logo
Publikoval(-a) Anonymous User dne 01.07.2012

Poté, co na prahu podzimu 2011 skončil projekt "RES champions league", navázal na něj od letošního dubna projekt nový, nazvaný "Towards 100% RES rural communities". K jeho cílům patří rozšíření okruhu signatářů Úmluvy starostů a primátorů, stejně jako účastníků programu RURENER a ve zvoleném regionu zapojených zemí iniciování a plnění Akčních plánů udržitelné energetiky (SEAP). Ty mají nové, zejména malé venkovské obce či mikroregiony, přivést snížením emisí CO2 o více než 20 % do roku 2020 pevněji na cestu ke stoprocentnímu využívání obnovitelných zdrojů energie při pokrývání energetických potřeb.

 

paktsap.JPG

 

Koordinátorem projektu je opět francouzská CLER, účastní se ho tentokrát 10 evropských zemí, za ČR aktivity koordinuje společnost CITYPLAN ve spolupráci s Ligou ekologických alternativ (LEA), agenturou BioCIT, Spolkem pro obnovu venkova Zlínského kraje, Institutem Veronica Brno a obcemi Hostětín a Kněžice. Projekt má všestrannou výměnou zkušeností mezi zeměmi více a méně pokročilými v uplatňování OZE přispět mj. i ke zvýšení obecného povědomí, zejména zástupců obcí, o mnoha sídlech či regionech, které již v EU své energetické potřeby plně spojily právě s využitím OZE. Partnerskou zemí, od které by měla získávat zkušenosti ČR především, bylo zvoleno Rakousko. Studnicí inspirace by nám měl být zejména jeho dolnorakouský modelový energetický region Waldviertler Kernland, jehož obce již mají SEAP zpracován a naplňují ho.

Výše uvedené souvislosti nového projektu, stejně jako příklady evropských obcí, kde již je využití OZE na vysoké úrovni, se snažila blíže osvětlit beseda uskutečněná v rozhlasovém ekologickém magazínu Zeměžluč stanice Český rozhlas 6 dne 22. května. Poslechnout si ji můžete ZDE.

rurner.jpg

Dodejme, že v rámci nového projektu pokračuje za úspornějších podmínek i zmíněná Evropská liga obnovitelné energie, navázaná na národní solární a biomasové ligy. Pro vyhlášení nejlepších evropských šampiónů OZE (v Římě 5. července) nominovala tentokrát LEA za ČR po posouzení všech "zelených" energetických aktivit obec Rusavu, městečko Brumov-Bylnice a město Zlín. Ve finálovém rozstřelu při závěrečném posuzování zástupci všech zemí uspělo jen město Zlín. Ve své kategorii středně velkých měst tak stane pro kvality své energetické vizitky (prezentace) mezi třemi nejlepšími, přičemž přesné umístění bude zveřejněno až při samotném slavnostním vyhlášení v italském Parlamentě. O něm i o všech výsledcích již 3. ročníku EU-ligy OZE budeme na této stránce informovat.

K.Merhaut, 28.6.2012