Vesnice s nulovými emisemi a vzdělávací kreslenou groteskou

Groteska: Tři malá prasátka

výtvarný design: Valeria Cozzarini

Publikoval(-a) Pia Buschmann dne 24.07.2013

"Díky obnovitelným energiím zůstávají peníze a práce v regionu!" ví Teresa Karayel, energetický manažer Weilerbachu – asociace 8 sídel (14.700 obyvatel plus 4.000 Američanů). Tato komunita se řadí mezi přední aktéry v SRN, pokud jde o přechod ke 100% zásobování obnovitelnými energiemi. Požadavky na elektřinu a teplo jsou kryty mixem fotovoltaiky, solární termiky, větrné energie, biomasy a vrtaných výměníků. V průběhu výzkumného projektu DEMS (Systém decentralizovaného energetického řízení) byli místní výrobci elektřiny napojeni na spotřebitele a předpověď počasí se začala používat pro plánování efektivního použití zdrojů energie.

V rámci projektu EU Systém trvale udržitelného energetického řízení (SEMS; období: 2007-2012) si Weilerbach stanovil za cíl stát se vesnicí s nulovými emisemi. Komunita učinila velké kroky na cestě k tomuto cíli, zvláště pak v oblasti renovace budov umožněné díky rozsáhlým konzultacím a podpoře občanů.

Podle motta "Šetři energii a raduj se!" byl během projektu postaven "energeticky plusový" dům ze slámy a jeho fungování bylo vysvětleno v rámci vzdělávání pomocí kreslené grotesky nazvané "Tři malá prasátka". Na základě populárního stejnojmenného krátkého filmu vysvětluje groteska výhody "plusového" domu dospělým i dětem. Technicky se energie pro tento dům, získaná na podzim skladováním solární energie do aktivního betonového jádra základového panelu, používá pro účely vytápění v zimě a zjara.

http://vimeo.com/17464098