Workshop nabitý čísly

Budoucí energetické infocentrum v bývalém mlýně / FOTO: T. Dutkevičová
Publikoval(-a) Tana Dutkevicova dne 27.06.2013

Bylo 18. června v podvečer a po renovaci dokončený sál mlýna v Kněžicích poprvé hostil širší tým českého projektu Komunity pro zelenou energii.

Čtyři z pěti starostů obcí zapojených do něho zde v MAS Mezilesí nevedou totiž své obce jako profesionálové, ale při zaměstnání. Až po práci tak mohli přijet na operativní technický workshop, jehož cíle byly dva…

Energetikovi z AF-CITYPLAN bylo třeba dodat a upřesnit definitivní vstupní data pro základní emisní bilanci, vyhledaná u všech obcí k roku 2004 (startovní rok SEAPu). Doladit pak bylo třeba i plán návštěvy rakouských partnerů, který byla na programu za dva dny.

A tak se večer, s jednáním v plénu i separátně vždy v duu starosta-energetik, konal zcela v duchu diskuze čísel všeho druhu. Spotřebované kilowatty v obecních budovách a u místních firem, vynaložené koruny za elektřinu a teplo tamtéž, odhady kilogramů CO2 z místní dopravy, a z jiného soudku – hodiny a minuty programu besedy i exkurze s poradci z klima-regionu WK...a k tomu ještě  měsíce a dny jako plánovací data dalších položek projektového snažení.

Workshop splnil účel. Kontaktní „face to face“ mítink s rakouskými rádci pak proběhl efektivně a na světě je i startovní emisní bilance. A mlýn coby příští infocentrum o místní soběstačnosti se může chystat na první opravdu veřejnou projektovou akci – účastnické fórum (chcete-li energetický den) s občany, jehož datum pracovní seance plná čísel vlastně umožnila: 31. října!

Autor: Karel Merhaut

Foto: Táňa Dutkevičová

Interiér budoucího infocentra