Az első ausztriai Klíma- és energia modellrégió csatlakozik a Polgármesterek Szövetségéhez

Az idei év kezdetén a Waldviertler Kernland Klíma és Energia Modellrégió 13 önkormányzata is csatlakozott a Polgármesterek Szövetségéhez (CoM). Ezzel a lépésükkel vállalták, hogy 2020-ra legalább 20%-kal csökkentik az üvegházhatásúgáz-kibocsátásukat, és hogy közös Fenntartható Energia Akciótervet készítenek.
Sikertörténet a Klíma és Energia modellrégiótól a Polgármesterek Szövetségéig
2010-ben az alsó-ausztriai “Waldviertler Kernland” régióját Klíma és Energia Modellrégiónak (CEMR) nyilvánították. A régió 13 vidéki önkormányzatot foglal magába, összesen mintegy 13.500 lakossal és az Osztrák Klíma és Energia Modellrégiók programjának keretein belül irányítják. Ezt a programot a Klíma és Energia Alapon keresztül országos szinten finanszírozzák. A kezdeményezés célja, hogy népszerűsítse a megújuló energiatermelést a vidéki modellrégiókban. Hosszú távú céljuk szerint 2030 és 2050 között minden modellrégió teljes mértékben függetlenné válik a fosszilis energiaforrásoktól. Ez azt jelenti, hogy a közeljövőben minden modellrégiónak megújuló energiaforrások hasznosításával és zöld mobilitási rendszerek kidolgozásával kell fedeznie az energiaigényét. Ezzel egy időben “Waldviertel Kernland” lett kiválasztva a “100% Megújuló Energia Települések” elnevezésű európai projekt egyetlen ausztriai résztvevőjének.
A múlt évben a Waldviertel Kernland modellrégió 13 önkormányzata sikeresen csatlakozott a Polgármesterek Szövetségéhez, az Európai Unió egyik legjelentősebb klímavédelmi kezdeményezéséhez. Azért tettek így, hogy felgyorsítsák a projekt megvalósítását és tovább fejlesszék a stratégiájukat. “Azzal, hogy elköteleztük magunkat az üvegházhatásúgáz-kibocsátásunk 20%-os csökkentésére 2020-ig, nagy lépést tettünk hosszú távú célunk, a 2030-ra elérendő energia-önellátás irányába. Jelenleg a teljes energiaigényünk 36%-át tudjuk fedezni megújuló energiaforrásokból” – mondta Dieter Holzer, “Waldviertel Kernland” választott elnöke.
„Azt reméljük, hogy a SEAP és a Polgármesterek Szövetségének intézkedései segítségével fel tudjuk gyorsítani projektjeink megvalósítását: a szélturbinák, a helyi biomassza-fűtőtelepek és a napelemes rendszerek fejlesztését. Számítunk arra is, hogy beruházások történnek az energiatakarékossági intézkedések területén a köz- és lakóépületekben” – teszi hozzá Thomas Waldhans CEMR Menedzser.
A Polgármesterek Szövetsége-tagság további előnyei:
- Tudásátadás a Fenntartható Energia Akciótervek módszertanáról az Osztrák Klímaszövetség (Klimabündnis Österreich) és a Régiók Energiaügynöksége (Energieagentur der Regionen) révén;
- A „Waldviertler Kernland“ modellrégió sikeres projektjei európai szinten is láthatóak lesznek;
- Európai szintű közös inspiráció a Polgármesterek Szövetsége többi aláírójától;
- Kétévenkénti jelentéstétel a projekt előrehaladásáról és energiafogyasztás-monitoring, szükség esetén további intézkedések megtétele;
- a CEMR összes önkormányzata elkötelezte magát az üvegházhatású gázok legalább 20%-os csökkentése mellett;
- szinergiák létrehozása (energiaelszámoló eszközök, megvalósítási stratégia, a CEMR energia-akciócsoportja).
A regionálisról az országos szintig: a modellrégiók sikeres, alulról jövő építkezési stratégiája
A CEMR program kialakításának alapja az osztrák kormány ambiciózus terve volt arra, hogy országos szintű megújuló energia-önellátást érjen el 2050-re. A program 2009-ben kezdődött 35 résztvevő régióval. Azóta folyamatosan nő a modellrégiók száma, 2014-re elérte a 112-t. A 112 CEMR-régió 1186 önkormányzatból és 2,7 millió lakosból áll. A fent említett hosszú távú célok elérése érdekében a régiók két, egymást kiegészítő irányban dolgoznak. Egyfelől helyi erőforrásokat használnak, fokozzák az energiahatékonyságot és energiatakarékossági intézkedéseket vezetnek be, ily módon segítve elő a megújuló energia részarányának növekedését. A munkájuk másfelől igény szerinti menedzsmentrendszerek kialakítását, szakmai tréningeket, ellenőrzéseket, jelentéseket és energiafelhasználási monitoringot is tartalmaz.
CEMR: A siker pillérei
A modellrégiók sikeres bevezetéséhez a következő három dologra van szükség:
1) Egy energiastratégia kidolgozására:
Ebbe beletartozik az energiafogyasztás jelenlegi állapotának felmérése, valamint rövid- és hosszú távú célok kijelölése. A stratégia megalapozza az energetika területét érintő döntéseket és a további fejlődési lehetőségeket is meghatározza. A modellrégió mérete kulcsfontosságú – maximum 60.000 lakosú területek kaphatják meg a címet.
2) Az irányító erőre a CEMR mögött: a CEMR Menedzserekre
A CEMR Menedzserek munkája az egész régió sikerének kulcsa. Ők segítik elő a döntéshozók közötti együttműködést és mozdítják elő az energiastratégia végrehajtását.
3) Minden regionális döntéshozó és érintett részvételére a fejlesztési folyamatban:
A régió cégvezetőinek, a politikusoknak, a helyi lakosságnak mind van valamilyen szerepe a modellrégiók fejlődésében, ezért kézenfekvő, hogy a megújuló energiákat népszerűsíteni kell. Az önkormányzat együttműködése is kulcsfontosságú, mivel ők finanszírozzák a projekteket.
A klíma és energia modellrégió finanszírozási programjának három lépése
- 1. lépés: Energiastratégia kidolgozása: előzetes tanulmányok alapján, bevonva a fontosabb döntéshozókat;
- 2. Lépés: CEMR Menedzser kinevezése: a menedzsert két éves támogatott képzésben részesül, elősegíti a döntéshozók közötti együttműködést, az energiastratégia végrehajtását és népszerűsítését;
- 3. Lépés: A Klíma- és Energiaalap külön forrásokat biztosít a CEMR-projektek számára a megújulók és az energiahatékonyság népszerűsítésére.
További intézkedések
Hálózatépítés és képzés: A CEMR Menedzserek évente kétszer találkoznak egy kétnapos workshop keretei között, hogy megosszák egymással tapasztalataikat. Speciális képzéseken és hálózatépítő eseményeken vesznek részt.
Energiafogyasztás-monitoring: Minden modellrégiónak kötelező figyelemmel kísérnie energiafogyasztását és -termelését. Ez teszi képessé a CEMR-eket arra, hogy felhívják a figyelmet a problémákra és hogy láthatóvá tegyék a sikeres projekteket.
„A modellrégiók megalapításával egy alulról jövő építkezési formát választottunk: a régiók maguk határoznak arról, hogyan szorítják vissza energiafelhasználásukat és növelik a megújulók használatát, így a lakosságot is direkt módon tudjuk bevonni a döntéshozatal folyamatába, és jobban tudnak azonosulni a projekt egészével. Az is nagy előny, hogy a CEMR-régiók erősségeit külön-külön ki tudjuk emelni. Emellett megnő a régiók hozzáadott értéke, új munkahelyek születnek, és a vidéki élet is vonzóbbá válik.” – magyarázza Ingmar Höbarth, az Osztrák Klíma- és Energiaalap vezetője.