Energetický cyklus v Murecku

Energetický cyklus v Murecku
Pubblicato da % autore%data

Za účelem poskytnutí energie z OZE pro obec Mureck provozují společnost Proteine Production Co-operative SEEG a místní dodavatelé energie Nahwärme Mureck GmbH, Ökostrom a SEBA výrobu bionafty, centrální topný systém na biomasu, bioplynovou stanici a občanské fotovoltaické zařízení.

Zpracování řepky - "z pole do nádrže" a zpracování použitého stolního oleje - "z pánve do nádrže"

SEEG vyrábí bionaftu z řepky olejné produkované zhruba pěti sty místními farmami, jakož i z použitého oleje na vaření z domácností a restaurací.

Centrální topný systém na biomasu Nahwärme Mureck GmbH - "z lesa do obývacího pokoje"

Kolem 95% potřeby tepla pro Mureck kryje 2 MW kotel na biomasu, odpadní teplo z výroby elektřiny a 2 MW bioplynový kotel se špičkovým výkonem.

Bioplyn - "komplexní dodávka energie pro region Mureck"

Ekoelektrické bioplynové zařízení vyrábí teplo a 8 000 MWh elektřiny ročně z hnoje, OZE a vedlejších produktů z výroby bionafty.

SEBA - občanská fotovoltaická elektrárna "cestování pomocí sluneční energie"

Budoucí dodávky elektřiny pro dopravní služby obce zajišťuje občanská FVE (2 500 kWp), která se skládá ze tří částí - otevřené plochy, střešní krytiny a klimaticky šetrného skleníku pro pěstování organické zeleniny.

Díky výrobě solární energie a intenzivnímu využití OZE snížil Mureck emise CO2 o 60 000 t a spotřebu nafty o 20 000 t ročně.

Energetický cyklus v Murecku je projektem udržitelné energie, který obdržel tři ocenění - World Energy Globe, European Solar Prize a Austrian Solar Prize. Od roku 1998 je Mureck členem rakouské Klimatické aliance (Klima Buendnis), v roce 2007 byl jmenován nejinovativnější rakouskou obcí.